uses of kepi i rodonit directions

Just fill in the form below, click submit, you will get the price list, and we will contact you within one working day. Please also feel free to contact us via email or phone. (* is required).

 • Wikiloc | Kepi i Rodonit (Cape Rodon) Trail

  2012-7-23 · Kepi i Rodonit (Cape Rodon) Off Road trail in Breg Shkozë, Durrës (Albania). Download its GPS track and follow the itinerary on a map. A daytrip from Tirana to stunning cape, an ancient church, and an old fortress - about 100 kilometer roundtrip from Tirana. The trail leads through a varied landscape, sometimes remiscent of a coastline in England.

  Get Price
 • Wikiloc | Kepi i Rodonit Trail

  2012-10-31 · North from Gjiri Lalzit (Bay) is the Kepi i Rodonit (cape). The Cape is between two bays, Lalzit in the south and Gjiri Rodonit in the north. The idea was just around the Kepi i Rodonit and visit by Kayak these two magnificient Bays. Due to the stormy weather it …

  Get Price
 • Kepi i Rodonit - foursquare.com

  See 1 photo and 1 tip from 16 visitors to Kepi i Rodonit. 'Facilities are not very good, but nice beach'

  Get Price
 • kepi i rodonit wind, wave & weather forecast —

  Wind, wave & weather forecast for kepi i rodonit, Albania: wind speed and direction, gusts, wave height and period. Special forecast for windsurfing, kitesurfing and other wind sports. WINDY.APP

  Get Price
 • Cape of Rodon Map - Albania - Mapcarta

  Cape of Rodon. The Cape of Rodon or Cape of Skanderbeg is a rocky cape on the Adriatic Sea north of Durrës, Albania. On the Cape is the Rodoni Castle, built by Skanderbeg in 1463. and a Saint Anthony Church. Let's improve OpenStreetMap together.

  Get Price
 • Scenes from a Day Trip to the Cape of Rodon ... -

  2019-6-11 · Shumë pranë Tiranës ndodhet Kepi i Rodonit, vendi ku çdo vizitor gjen të ndërthurur më së miri historinë me natyrën dhe detin. Në pjesën verilindore të Kepit ndodhet një ndër objektet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore, Kalaja e Skënderbeut. Instituti i Monumenteve të Kulturës ka hartuar projektin: “Ndërhyrje restauruese në Kalanë e Skënderbeut”, në …

  Get Price
 • The Most Beautiful Beaches of Durrës - Into Albania

  Wave height statistics and directions . Nearby spots (within 25 km) Tirana-la Praka. 11km Weather station. Dajti. 13km Dajti. 16km Kepi i rodonit. 23km Wave forecast. Find more spots like this. Look at our wind map to find more spots among our 45000 spots. Find spot or weather station

  Get Price
 • Kepi I Rodonit - foursquare.com

  2015-3-17 · Kepi I Rodonit. Shqipëria. Get directions. See More. Appears on 1 list. Albanien. Created by Caro 21 items. Is this your business? Claim it now. Make sure your information is up to date. Plus use our free tools to find new customers. ...

  Get Price
 • Capo Rodonit da vedere vicino a Durazzo in Albania ...

  2020-4-27 · North of Durres, for example, protects a real gem: Kepi I Rodonit, or Cape Rodon, a rocky cape home to great beaches, a small church dedicated to Saint Anthony, several bunkers and the ruins of an old castle built in the fourteenth century by the Albanian national hero and commander George Kastriota Skanderbeg. This cape isn’t on the usual ...

  Get Price
 • Discovering Durres: Albania’s BEST Kept Secret

  2019-6-11 · Shumë pranë Tiranës ndodhet Kepi i Rodonit, vendi ku çdo vizitor gjen të ndërthurur më së miri historinë me natyrën dhe detin. Në pjesën verilindore të Kepit ndodhet një ndër objektet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore, Kalaja e Skënderbeut. Instituti i Monumenteve të Kulturës ka hartuar projektin: “Ndërhyrje restauruese në Kalanë e Skënderbeut”, në …

  Get Price
 • Castle of Rodon | Military Wiki | Fandom

  2021-1-11 · The Rodoni Castle or Skanderbeg Castle (Albanian language: Kalaja e Rodonit; Kalaja e Skënderbeut) is a castle in Albania. Rodoni Castle is at an elevation of 1 metre (3ft).1 1 Overview 2 Gallery 3 See also 4 References Rodoni Castle is on the Cape of Rodon. After the victorious First Siege of Krujë the League of Lezhë decided to increase the fortifications for use against the Ottoman ...

  Get Price
 • Category:Cape Rodon - Wikimedia Commons

  2019-8-6 · Kepi i Rodonit me PPP! Dje Saranda sot Rodoni….Çdo ditë një vjedhje! Sot një llokmë tjeter nga pasuria e Shqipërisë bëhet gati për “pronësim”! Jepet me PPP, një nga asetet më të kërkuara më me vlerë deri sot e diskutuar shumë se si do të mund të përdorej ...

  Get Price
 • Albánia látnivalói Archives

  Rodon-fok (Szkander bég fok, Kepi i Rodonit) – Albánia. Tirana Albánia fővárosa. Lakosainak száma kb. 700.000. Az ország gazdasági és kulturális központja. Nagyon nagy barátságban él egymás mellet a 3 különböző vallás is, a muzulmán az ortodox és a katolikus. …

  Get Price
 • Busszal utaznál Albániába? Van megoldás. Kattints ide

  This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website.

  Get Price
 • kepi i rodonit directions using method -

  Kepi i Rodonit Ishem (5,814.71 mi) Durrës, Albania, Get Directions +355 68 275 4174. rudinasafran.com. Agriculture. Page Transparency See More. Facebook is showing information to help you better understand the purpose of a Page. See actions taken by the …

  Get Price
 • Kepi i Rodonit, gati projekti për restaurimin e Kalasë së ...

  2019-6-11 · Shumë pranë Tiranës ndodhet Kepi i Rodonit, vendi ku çdo vizitor gjen të ndërthurur më së miri historinë me natyrën dhe detin. Në pjesën verilindore të Kepit ndodhet një ndër objektet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore, Kalaja e Skënderbeut. Instituti i Monumenteve të Kulturës ka hartuar projektin: “Ndërhyrje restauruese në Kalanë e Skënderbeut”, në …

  Get Price
 • Porti i jahteve në Kepin e Rodonit, turistët kundër

  2019-9-10 · Kepi i Rodonit, një nga vendet ku dora e njeriut ka prekur shumë pak është parashikuar të jepet me koncension. Mes qetësisë dhe natyrës së mrekullueshme që ky vend ofron, edhe në këtë fillim shtatori turistët nuk mungojnë. I shtrirë mes gjelbërimit, freskisë së detit dhe ajrit të pastër Kepi i Rodonit ofron çdo gjë për turizmin. Madje nuk mungon.

  Get Price
 • Aksion blic i policisë në ‘Kepin e Rodonit’, arrestohet

  2021-6-5 · Aksion blic i policisë në ‘Kepin e Rodonit’, arrestohet pronari i një kompleksi dhe 4 të tjer ë 3 weeks më parë 0 Teksa të gjitha bizneset në vijën bregdetare kanë nisur nga puna për sezonin e ri turistik, me urdhër të kryeministrit Edi Rama, paralelisht është duke ...

  Get Price
 • Discovering Durres: Albania’s BEST Kept Secret

  2020-4-27 · North of Durres, for example, protects a real gem: Kepi I Rodonit, or Cape Rodon, a rocky cape home to great beaches, a small church dedicated to Saint Anthony, several bunkers and the ruins of an old castle built in the fourteenth century by the Albanian national hero and commander George Kastriota Skanderbeg. This cape isn’t on the usual ...

  Get Price
 • Castle of Rodon | Military Wiki | Fandom

  2021-1-11 · The Rodoni Castle or Skanderbeg Castle (Albanian language: Kalaja e Rodonit; Kalaja e Skënderbeut) is a castle in Albania. Rodoni Castle is at an elevation of 1 metre (3ft).1 1 Overview 2 Gallery 3 See also 4 References Rodoni Castle is on the Cape of Rodon. After the victorious First Siege of Krujë the League of Lezhë decided to increase the fortifications for use against the Ottoman ...

  Get Price
 • ‘Pas Sarandës, PPP edhe Kepi i Rodonit’ Denoncon ish ...

  2019-8-6 · Kepi i Rodonit me PPP! Dje Saranda sot Rodoni….Çdo ditë një vjedhje! Sot një llokmë tjeter nga pasuria e Shqipërisë bëhet gati për “pronësim”! Jepet me PPP, një nga asetet më të kërkuara më me vlerë deri sot e diskutuar shumë se si do të mund të përdorej ...

  Get Price
 • Fit.al – Web Development and Social Media Marketing

  We are a Web Development. and Social Media Marketing studio. F ocused on developing a quality service in the virtual world FIT aims to create a positive impact on your business. The FIT office is located in Tirana, Albania, and consists of a staff of ambitious young people who seek to develop their skills in each of the fields in which they belong.

  Get Price
 • Albanian Explorer Club, Rruga e Barrikadave, Tirana (2020)

  2020-12-3 · Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Albanian Explorer Club, Tour guide, Rruga e Barrikadave, Tirana. Tirana Walk Tour - free Bulevardi, Deshmoret E Kombit Tirana, 1000 ...

  Get Price
 • Rajoni Verior dhe Verilindor i Shqipërisë - gjeografia e

  2021-3-19 · Rajoni në Veri të Veriliondor eshte njesia me e madhe e rajonit. Duke përfshirë Alpet shqiptare, si dhe e tërë njësia malore qendrore të vendit. Kufiri jugor të rajonit është Shkumbin, në Mes, ai është prej veriore të kufirit administrativ të shtetit, si dhe nga ana lindore, ndërtimit nga perëndimi dhe do të kufirit është në kontakt me Ultesiren Perëndim. Brenda këtyre ...

  Get Price
 • kepi i rodonit directions using method -

  Kepi i Rodonit Ishem (5,814.71 mi) Durrës, Albania, Get Directions +355 68 275 4174. rudinasafran.com. Agriculture. Page Transparency See More. Facebook is showing information to help you better understand the purpose of a Page. See actions taken by the …

  Get Price
 • Biludlejning Durrës - billig biludlejning hos Sixt

  2021-1-20 · Me qëllim promovimin e rrugëve tregtare dhe porteve antike si destinacione eko-turistike, në muajin dhjetor të vitit 2020, Bashkia Durrës ka organizuar eventin Tematik: vizitë studimore dhe tur mediatiak, në të dyja zonat pilote të përzgjedhura: Kepi i Rodonit dhe

  Get Price
 • Quake with preliminary magnitude 5.8 strikes Albania

  Kepi I Rodonit KINOSTUDIO Kodra E Diellit Kodra E Priftit Kombinat Kompleksi Colombo 2 Kompleksi Delijorgji Kompleksi Dinamo Kompleksi Fiori Di Bosco Kompleksi Golden Park Kompleksi Halili Kompleksi Kika Kompleksi Kika 3 Kompleksi Kkika 2 ...

  Get Price
 • Laç Hotels, accommodation - ViaMichelin HOTEL

  Du finder den dejlige, lange sandstrand Spille straks syd for selve Durrës, men områdets bedste strand, Kepi i Rodonit, ligger knapt en times kørsel nordpå på en landtange, og den kan man kun komme til med bil. Området er fremragende, hvis man søger fred og ro, og her kan man også besøge en smuk, byzantinsk kirke og ruinerne fra et ...

  Get Price